ساخت کمد

شرح ساخت کمد

وقتي با كمبود فضاي كافي در محيط خانه مواجه هستيد، به هر گوشه‌اي از خانه، با هدف يافتن فضايي كاربردي، نگاهي دقيق‌تر بيندازيد.
اين در واقع همان موضوع استفاده بهينه از فضاست. متاسفانه در اغلب خانه‌هاي امروزي با وجود فضاهاي فراموش شده متعدد در جاي جاي خانه، همچنان اهالي خانواده از مشكل كمبود جاي كافي، شكوه و شكايت مي‌كنند؛ در حالي كه براي هرقست از خانه- به‌خصوص فضاهاي خالي و فرورفته- با توجه به موقعيت قرارگيري آنها، كاربردهاي گوناگوني وجود دارد؛ فقط كافي است كمي ابتكار و خلاقيت داشته باشيد.به‌عنوان نمونه، اگر در خانه‌اي با سيستم دوبلكس زنگي مي‌كنيد و فضاي زير راه‌پله‌ها همچنان خالي است يا با لوازم پيش‌پا افتاده‌اي پر شده است و از طرفي ديگر، مشكل كمبود فضاي كافي همواره شما را مي‌آزارد، براي اين قسمت از خانه، فكري اساسي كنيد. در زيرپله‌هاي خانه شما انباري جاداري وجود دارد كه خودتان از اين نعمت بي‌خبريد.شما مي‌توانيد حتي صرف‌نظر از موقعيت راه‌پله در خانه و فضاهاي اطراف آن، از فرورفتگي زيرين پلكان براي قراردادن لوازمي استفاده كنيد كه حتي هيچ ربطي به محيط و موقعيت آن نداشته باشند؛ البته به شرطي كه براي آن لوازم، جايگاهي مخصوص درست كرده و آنها را از نظرها پنهان كنيد.به عنوان مثال، اگر براي قرار دادن برخي لباس‌ها، ملحفه، بالش، حوله و لوازمي مانند اينها كه در اتاق خواب ديگر جاي كافي براي اين منظور وجود ندارد، يكي از راهكارهاي جايگزين، ساخت كمدي در زير راه‌پله است. به طور قطع به اين صورت بسياري از مشكلات ناشي از كمبود فضاي كافي در اتاق خواب شما برطرف خواهد شد؛ در ضمن با توجه به اينكه ساخت اين كمدها ساده بوده و از همه مهم‌تر قرار نيست به صورت ثابت در محل قرار گيرند، هم بريز و بپاش ساخت كمدهاي توكار را نخواهيد داشت و هم اگر به كار نجاري علاقه‌منديد و اصولا هر چند وقت يك بار وسيله‌اي چوبي براي خانه مي‌سازيد، مي‌توانيد اين را هم در فهرست كارهاي نجاري خود قرار دهيد.ساخت اين كمد راحت‌تر از آن است كه شما تصور مي‌كنيد؛ تنها كافي است لوازم ابتدايي نجاري را داشته باشيد و طبق مراحل زير عمل كنيد.

لوازم مورد نياز:

نئوپان يا MDF يك سانتي‌متري، چند تخته
دريل
چرخ، ۴ عدد
اره
چسب چوب
پيچ و پيچ‌گوشتي
متر و خط‌كش فلزي و مداد
سمباده چوب
ميخ و چكش
دستگيره

توضيح:

با توجه به فرم شيبدار راه‌پله و در نتيجه فضاي خالي زير آن، ساختار كمد نيز به لحاظ شكل ظاهري از فضاي زير راه‌پله تبعيت مي‌كند؛ از طرفي ديگر، فضاي زير راه‌پله معمولا تنها با يك كمد سراسري متحرك پر نمي‌شود، بلكه با توجه به ابعاد فضاي خالي حداقل ۲ يا حتي ۳ كمد- كه طبيعتا ابعاد و فرم آنها نيز با هم متفاوت خواهد بود- لازم است.

طرز ساخت:

– براي ساخت اين كمد طبقاتي ، به ۲ ذوزنقه و چند سطح مربع و مستطيل شكل نياز است؛ بنابراين ابتدا ابعاد فضاي خالي زير راه‌پله را دقيق اندازه‌گيري كرده، سپس با توجه به آنها، الگوي شكل‌هاي مورد نظر را روي كاغذ طراحي كنيد. پس از آن با كمك خط‌كش بلند فلزي و مداد براساس الگو، شكل‌ها را روي سطح نئوپان يا MDF رسم كنيد.

نكته: هنگام اندازه‌گيري ارتفاع اين كمد، ارتفاع چرخ‌ها را كه قرار است در زير كمد نصب شوند، نيز در نظر بگيريد.

– پس از آنكه مرحله رسم شكل اجزاي مختلف اين كمد تمام شد، شروع به اره كردن خطوط رسم شده كنيد. به اين ترتيب شما ۶ سطح اصلي و ۳ تكه چوب مستطيل شكل براي نماي طبقات خواهيد داشت كه البته چوب‌هاي نما را مي‌توانيد از فيبر معمولي يا فيبر MDF نيز ببريد.

نكته: براي ساخت اين كمد حتما لازم نيست خودتان مرحله برش تخته چوب‌ها را انجام دهيد، بلكه مي‌توانيد اندازه و شكل هر تكه را به نجاري نزديك خانه داده و تكه‌ها را به صورت بريده‌شده تحويل بگيريد. به اين ترتيب كار شما ۵۰درصد راحت‌تر خواهد شد.

– پيش از اتصال قطعات به هم، ابتدا سوراخ‌هاي مربوط به ۴چرخ سطح زيرين اين كمد را ايجاد كنيد. براي اين منظور هر يك از چرخ‌ها را در ۴ گوشه سطح مربع شكل زير كمد قرار داده و جاي سوراخ آنها را با مداد علامت‌گذاري كنيد؛ سپس محل سوراخ‌ها را با دريل به اندازه ۴ تا ۵ ميلي‌متر سوراخ كنيد زيرا اين كار پس از اتصال سطوح به هم، به اين راحتي نخواهد بود.

– مرحله بعدي نصب قطعات يا همان ۶ سطح به يكديگر است؛

به اين ترتيب كه ابتدا لبه هر سطح را كه قرار است به سطح ديگر متصل شود، به چسب چوب آغشته كرده، سپس روي هم قرار دهيد. پس از آن، با سوراخ كردن توسط دريل، سطوح را به وسيله پيچ به‌هم محكم كنيد.

نكته ۱: براي محكم‌تر شدن كار، پيش از پيچ‌كاري، از ميخ‌هاي ريز استفاده كنيد.

نكته ۲: براي سهولت كار و همچنين بالا رفتن سرعت‌عمل، شما مي‌توانيد بعضي از قسمت‌هاي نما را كه قرار است سطح ديگري به آن متصل شود، پيش از اتصال موقتي توسط چسب چوب و ميخ، در محل‌هاي مورد نظر سوراخ كنيد.
پس از اينكه كار نصب سطوح به‌هم به پايان رسيد، شروع به سمباده كشيدن سطوح و لبه‌هاي آنها كنيد. اين كار را با دقت انجام دهيد تا سطح زيرين براي پوشش رنگ آمادگي لازم را داشته باشد.

– مرحله بعدي نصب چرخ‌ها در زير كار است. با توجه به اينكه محل قرارگيري هر يك از چرخ‌ها را پيش از اين سوراخ كرده‌ايد، هر يك از آنها را درست روي سوراخ‌هاي مربوطه قرار داده و با پيچ به سطح زيرين كار متصل كنيد. به اين ترتيب، كمد شما با ۴ چرخ، متحرك خواهد شد. پس از اين، نوبت به نصب دستگيره كمد مي‌رسد؛ براي اينكه بيرون آوردن كمد از زير راه‌پله با راحتي بيشتري انجام شود، براي آن دستگيره‌اي درنظر بگيريد و دستگيره را توسط ۲ پيچ به ديواره بيروني كمد متصل كنيد.

– وقتي مراحل ساخت اين كمد متحرك به پايان رسيد، شروع به رنگ‌آميزي سطوح آن كنيد. براي اين منظور بهتر است از رنگ‌هاي روغني استفاده كنيد زيرا نئوپان و MDF آب محلول در رنگ اكريليك را به سرعت به خود جذب كرده و رنگ به صورت پودري باقي مي‌ماند، در حالي كه رنگ روغني به خاطر روغن موجود در رنگ، چسبندگي لازم را داشته و سطحي صاف و قابل شست‌وشو را روي كار ايجاد مي‌كند.

نكته: اگر محل قرارگيري پيچ‌ها به نظر شما نازيباست، پيش از رنگ‌آميزي، روي پيچ‌ها را بتونه مخصوص چوب بزنيد.

نوشتهٔ بعدی
نحوه تولید کفپوش لمینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پربازدید ها

فهرست